Ciekawostki o perfumach. Jak przedłużyć ich trwałość?

       Perfumy to kosmetyki zapachowe, które od wieków cieszą się uznaniem wśród kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Dzieląc się na różne warianty, nuty, kompozycje, pozwalają na wyodrębnienie swojej indywidualności, podkreślenie charakteru. Perfumiarze z całego świata dokładają wszelkich starań, by ich dzieło okazało się niepowtarzalne i przy tym - rozpoznawalne. Do najpopularniejszych perfum należą Chanel N°5, Miss Dior, czy ekskluzywny Baccarat Rouge 540. 

Jak dzielimy perfumy?

    Podstawowym podziałem perfum jest ten, który uwzględnia zawartość olejków zapachowych wewnątrz produktu. Ta cecha odpowiada za ich intensywność, trwałość. Często producenci perfum oferują nam różne wersje konkretnego zapachu - w formie wody perfumowanej, ekstraktu perfum. Z tego powodu dobrze jest znać specyfikę zapachów dostępnych w perfumeriach. Perfumy dzielimy na:
Ekstrakt perfum (Extrait de Parfum) - 44-60% olejków zapachowych,
Perfumy (Parfum) - 15-43%
Wodę perfumowaną (Eau de Parfum/EdP) - 10-20%
Wodę toaletową (Eau de Toilette/EdT) - 5-15%
Wodę kolońską (Eau de Collogne/EdC) - 3-8%
Wodę odświeżającą (Eau de Fraîche, Eau de Solide/EdS) - 1-3%

Jak przedłużyć trwałość perfum?

    Istnieje kilka sposobów na przedłużenie trwałości perfum. Warto jednak mieć na uwadze, że za tę cechę odpowiada także rodzaj zapachu. Co równie ważne, zużycie całej buteleczki perfum na raz jest zbędne - wystarczy dobrać odpowiedni zapach i zastosować kilka sztuczek. 
1. Dobre nawilżenie to podstawa. Oznacza to, że warto stosować regularnie preparaty nawilżające skórę w obszarze rozpylania perfum. W tym celu możesz użyć dobrej jakości balsamu nawilżającego. Na dobrze nawilżonej skórze zapach utrzyma się lepiej. Ciekawą propozycją są podobne kompozycje dostępne w postaci perfum i kremu do ciała, które wspaniale się uzupełnią.
2. Nie bój się ponownej aplikacji. Perfumy mają to do siebie, że z czasem w ciągu dnia się ulatniają. Dlatego warto ponownie rozpylić zapach na ciało. Ważny jest jednak umiar - lepiej trzykrotnie spryskać się zapachem, niż zużyć od razu pół flakonu - efekt będzie przyjemniejszy.
3. Wybierz odpowiednie miejsce. Perfumy zwyczajowo rozpyla się na szyi, dekolcie i nadgarstkach. Aby zapach roznosił się także za Tobą - spryskaj nim kark. Możesz także potraktować perfumami włosy, jednak pamiętaj, że zbyt częsta aplikacja może je wysuszyć. Dlatego dobrze jest zdecydować się na perfumy do włosów, bo i takie znajdziesz w perfumeriach.

Czy istnieją perfumy uniwersalne dla kobiet i mężczyzn?

    Perfumy dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom są dostępne na rynku. Wśród perfum unisex znajdziemy m.in. zapachy od Toma Forda lub Jo Malone. Pamiętaj, że każdy produkt pachnie inaczej po aplikacji na inną osobę. Dlatego te same perfumy mogą pasować zarówno Tobie, Twojej koleżance, partnerowi i jednocześnie u każdego z Was prezentować się odmiennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz