Szczotkowanie na sucho - masaż i peeling ciała w jednym

 

    Od dosyć dawna miałam w planach wdrożenie do swojej pielęgnacji szczotkowania ciała na sucho. To zagadkowe pojęcie to nic innego, jak masaż i peeling skóry w jednym, wykonywany z wykorzystaniem dedykowanej temu szczotki. W końcu nastała pora, w której stwierdziłam - dobra, zaczynam. Efekty będą widoczne po pewnym czasie, jednak już dzisiaj chciałabym opisać Wam tę praktykę i być może - zachęcić do szczotkowania na sucho.

Co to jest szczotkowanie na sucho?

    Szczotkowanie na sucho to masaż ciała (lub twarzy, o czym kiedy indziej) dedykowaną tej czynności szczotką. Daje ono także efekt peelingu mechanicznego. Masaż to też forma relaksu, sposób na odprężenie. Nie trzeba poświęcać mu wiele czasu, wystarczy nawet 10 minut.

Jak szczotkować ciało na sucho?

    Szczotkować ciało należy od stóp, kierując ruchy w stronę serca, zgodnie z przepływem krwi. Masuje się zarówno stopy, nogi, brzuch, ręce, pośladki, biust, jak i plecy. Do szczotkowania na sucho ostatniej z części ciała warto sięgnąć po szczotkę z dołączonym kijkiem. Najlepiej, jeśli będzie on wyjmowany, ponieważ wówczas łatwiej będzie masować m.in. brzuch, co można robić ruchami okrężnymi. Szczotkowanie na sucho, pomimo pełnienia funkcji peelingu, można, a nawet zaleca się, robić codziennie, ponieważ skóra na ciele jest grubsza i odporniejsza niż w przypadku na przykład twarzy. Trzeba pamiętać, by nacisk na szczotkę nie przysparzał bólu - masaż ma być przyjemny. Z tego powodu warto stopniować siłę, z jaką wykonuje się ruchy.

Kiedy szczotkować ciało na sucho?

    Szczotkowanie ciała na sucho można robić zarówno rano, jak i wieczorem. Nawet dwa razy dziennie, jednak już jeden masaż dziennie wystarczy, by proces ten przyniósł efekty. Dobrym rozwiązaniem jest szczotkowanie na sucho przed kąpielą, by w jej trakcie zmyć z siebie złuszczony naskórek. Warto także później nałożyć balsam, który dzięki peelingowi będzie miał szansę lepiej zadziałać.

Co daje szczotkowanie na sucho?

    Szczotkowanie na sucho to forma masażu, która wpływa korzystnie na ujędrnienie skóry, pobudzenie krążenia i może wspomóc w zwalczaniu cellulitu. Ponadto, mamy tu do czynienia z peelingiem mechanicznym, czyli złuszczaniem martwego naskórka. Szczotkowanie na sucho może poprawić koloryt na ciele, a nawet sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne. Co ważne, trzeba pamiętać o regularności.

Jaką szczotkę do ciała wybrać?

    Szczotki do szczotkowania ciała mogą być wykonane z włosia lub włókna naturalnego bądź też włókien sztucznych. Na rynku można znaleźć także modele mieszane, takie jak ten, który mam ja. Ważne, by szczotka była odpowiednio miękka do naszych potrzeb. Na początek warto sięgnąć po delikatniejszą opcję. Dla mnie zaletą jest także wyjmowany kijek, który pozwala na szczotkowanie na sucho pleców.
    Gdybyście byli zainteresowani, kupiłam szczotkę do ciała z Rossmana. Stacjonarnie jest dostępnych kilka rodzajów, mniejszy wybór jest także w Hebe oraz Naturze. Z racji poprawy stanu cery, zamierzam również na dłużej wprowadzić do pielęgnacji szczotkowanie twarzy. Niewykluczone, że i o tym się rozpiszę.
    Dziękuję za uwagę i do napisania!

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam szczotkowanie! Żaden peeling mi nie dał tego co szczotka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam szczotkowanie :) Żaden peeling mi nie dał tego co szczotka

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zastanawiałam się nad tym, aby zacząć szczotkować ciało, tylko nie wiedziałam co i jak, dzięki za pomoc :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować! To taka mała chwila relaksu z korzyściami dla ciała. ;)

   Usuń