Jak uratować przenawilżone włosy?    Ostatnio miałam serię bad hair days. Myślałam sobie, że to wina ziół, które pierwszy raz na nie nałożyłam. Czupryna była sucha, spuszona, więc pomimo tego, że mieszankę przygotowałam na nawilżającej bazie, dołożyłam im humektantów w pielęgnacji. ...pięć dni pod rząd, o czym zdałam sobie sprawę dopiero wczoraj przed snem. Dotarło do mnie, że moje włosy są przenawilżone. Wiem, że to słowo językowo jest niepoprawne. Jednak we "włosomaniaczym" świecie jak najbardziej ono funkcjonuje. Od teraz zaczynam przywracać równowagę PEH!

Co to jest równowaga PEH?

    Jeśli jeszcze nie wiecie, wyjaśnię, co to jest wspomniana wyżej równowaga PEH. Otóż mowa tu o zdrowym balansie pomiędzy składnikami odżywczymi w pielęgnacji włosów, nie tylko kręconych.
Proteiny
Emolienty
Humektanty
Pierwsza litera każdego z tych elementów tworzy tę (nie)pe(c)hową nazwę. Tak naprawdę to, którego z nich potrzebujemy najbardziej w danym momencie, jest zależne od naszych włosów i ich stanu. Trzeba jednak pamiętać, że co za dużo to niezdrowo.

Co to są humektanty?

    Humektanty to składniki nawilżające. Za granicą utarło się, że włosy kręcone najbardziej potrzebują właśnie takiego traktowania w pielęgnacji. Nie jest to jednak do końca prawdą. Faktem jest, że włosy kręcone często są suche. Mimo to nie mamy tu do czynienia z niezmienną regułą. Trzeba pamiętać, że włosy potrzebują każdego składnika równowagi PEH.
Przykładowe humektanty:
miód
aloes
gliceryna
pantenol

Jak objawia się przenawilżenie włosów?

    Dobrze, kiedy już wprowadzenie mamy za sobą, przejdźmy do opisania włosów przenawilżonych. Wbrew pozorom będą one wydawały się suche, matowe, spuszone, splątane, a w przypadku loków - także rozprostowane. Mówiąc ogólnie, taka fryzura będzie wyglądać na zaniedbaną. Jeśli zauważysz wskazane problemy, przyjrzyj się kilku poprzednim myciom, a konkretnie temu, jakie produkty zostały użyte. Mowa tu nie tylko o odżywkach, ale też podkładach pod olejowanie, stylizatorach. Jeśli większość z nich ma w sobie humektanty, najprawdopodobniej to właśnie one są przyczyną BHD.

Jak uratować przenawilżone włosy?

    Nie panikuj, jeśli zauważysz, że Twoje włosy dostały zbyt dużo nawilżaczy - to da się naprawić. Przede wszystkim w czasie kilku najbliższych myć nie stosuj humektantów. Zamiast nich postaw na proteiny i emolienty. To dotyczy także innych etapów pielęgnacji, na przykład stylizacji, czy olejowania. Warto także zrobić mycie oczyszczające, czyli potraktować włosy mocnym szamponem na bazie SLS lub SLeS.
1. Mycie oczyszczające
2. Olejowanie na sucho
3. Stosowanie emolientów i protein
4. Rezygnacja z humektantów na jakiś czas
    Mam nadzieję, że jeśli zauważysz u siebie problem z nadmiarem humektantów w pielęgnacji włosów, ten wpis okaże się przydatny. Pamiętaj, że tych składników nie trzeba się bać, chociaż mogą spuszyć w dni, kiedy wilgoć na zewnątrz jest większa. Przy przenawilżeniu trzeba wzbogacić pielęgnację o proteiny i emolienty. Po kilku myciach można jednak ponownie wprowadzić takie składniki jak wspomniany wyżej miód, czy glicerynę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz